Sędziowie pod presją

2021. Dokument, 87 minut, reż. i zdj. Kacper Lisowski, prod. Iwona Harris

W 2015 roku rządy w Polsce przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. Lider partii, Jarosław Kaczyński, zapowiada totalną reformę państwa, dąży do niczym nieskrępowanej władzy. Na drodze do celu stoją niezależne sądy.

„Sędziowie pod presją” to opowieść o niepokornych sędziach, którzy stają w obronie Konstytucji oraz trójpodziału władzy. Jednym z nich jest sędzia Igor Tuleya, który wbrew naciskom wydaje wyroki niekorzystne dla rządzących. Dla władzy jest wrogiem numer jeden; dla protestujących obywateli - twarzą sędziowskiego buntu. W filmie widzimy konsekwencje jego bezkompromisowej postawy, przyglądamy się, jak polityczna presja wpływa na jego życie. Jednocześnie jesteśmy świadkami niezwykłej solidarności, którą okazują mu zarówno sędziowie, jak i zwykli obywatele. Tymczasem demontaż państwa prawa ujawnia się z całą jaskrawością. Po rozstrzygnięciu upolitycznionego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji przez Polskę przetacza się największa fala demonstracji w historii. Sędziowie wychodzą na ulice, by stanąć ramię w ramię z obywatelami w obronie praworządności.

Reżyseria i zdjęcia: Kacper Lisowski
Produkcja i kierownictwo produkcji: Iwona Harris
Scenariusz: Iwona Harris, Kacper Lisowski
Montaż: Bartosz Pietras PSM, Marcin Sołtysik
Zdjęcia dodatkowe: Piotr Bukojemski, Filip Drożdż, Paweł Kostowski, Andrzej Szypulski, Mateusz Wajda
Dźwięk: Marcin “Bary” Popławski, Andrzej Andruszkiewicz, Przemysław Dzięgiel, Błażej Kanclerz, Zofia Moruś, Jarosław Sadowski, Dariusz Wancerz, Jakub Wołowiec, Maciej Wróblewski
Tłumaczenia: Natalia Osiatynsk oraz Artur Harris, Norbert Tomaszewski
Muzyka: Maria Peszek oraz barekprzestań, Fisz Emade Tworzywo, Kontrola W, Szumkot, TZN Xenna, WaluśKraksaKryzys
Udźwiękowienie i miks: Kamil Sołdacki
Korekcja barwna: Wiktor Sasim

Orły 2022

Bohaterowie naszego filmu to sędziowie znienawidzeni przez władzę.

W filmie to oni są obwinionymi, ściganymi za takie wykroczenia jak noszenie koszulki z napisem „Konstytucja” czy prowadzenie symulacji rozprawy sądowej. Obok sędziów zobaczymy również adwokatów i prokuratorów, bowiem kryzys praworządności spowodował niezwykłą integrację środowiska prawniczego.

Igor Tuleya

Znienawidzony przez władzę za bezkompromisowe wyroki i dobitne uzasadnienia. Członek Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA.

Waldemar Żurek

Jeden z najbardziej szykanowanych sędziów w Polsce. Członek Stowarzyszenia Sędziów THEMIS.

Sylwia Gregorczyk-Abram

Polska adwokatka i obrończyni praw człowieka, współzałożycielka inicjatywy Wolne Sądy i Komitetu Obrony Sprawiedliwości.

Krzysztof Parchimowicz

Główna twarz oporu wobec upolityczniania prokuratury. Były prezes Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia.

Krystian Markiewicz

Prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, profesor prawa Uniwersytetu Śląskiego.

Od 2015 roku Zjednoczona Prawica prowadzi tzw. “reformy” wymiaru sprawiedliwości, które teoretycznie miały usprawnić system sądownictwa.

W pierwszej kolejności przejęto Trybunał Konstytucyjny, który stał się dyspozycyjny wobec władzy. Potem połączono funkcje Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego, wymieniono ponad 200 prezesów sądów, powołano lojalnych władzy rzeczników dyscyplinarnych, oraz utworzono nową Krajową Radę Sądownictwa, tzw. neo-KRS, która zamiast przez sędziów została wybrana przez parlament. Utworzono nowe Izby Sądu Najwyższego, w których zasiedli mianowani przez neo-KRS tzw. neo-sędziowie.

Dokonano szeregu zmian, których zasadność i legalność podważył już wielokrotnie Sąd Najwyższy oraz Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Po 6 latach “reformy” średnia długość postępowania sądowego wydłużyła się od 30 do 70%, neo-KRS wykluczono z europejskiej sieci Rad Sądownictwa, a Polsce zasądzono grzywnę w wysokości 1 miliona euro dziennie, za niewykonanie wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE.

Sędziowie Pod Presją

Sędziowie Pod Presją

Sędziowie Pod Presją

Sędziowie Pod Presją

Sędziowie Pod Presją

Sędziowie Pod Presją

Sędziowie Pod Presją

Sędziowie Pod Presją

Sędziowie Pod Presją

Sędziowie Pod Presją